[Hlavní strana] [Kalendář akcí] [Kontakt] [Pro registrované]


Návrat na hlavní stranu

20 Krkonoše - západ [ Turistická oblast ]

KRKONOŠSKÉ MUZEUM JILEMNICE JILEMNICE RIEGROVA STEZKA BOZKOVSKÉ DOLOMITOVÉ JESKYNĚ ROKYTNICE NAD JIZEROU ŘEKA MUMLAVA HARRACHOVSKÉ SKOKANSKÉ MŮSTKY HARRACHOV JABLONEC NAD JIZEROU ZŘÍCENINA LEVÍN ROZHLEDNA ŠTĚPÁNKA ZŘÍCENINA LEVÍN RIEGROVA STEZKA KRKONOŠSKÉ MUZEUM JILEMNICE JILEMNICE ŘEKA MUMLAVA ROZHLEDNA ŠTĚPÁNKA JABLONEC NAD JIZEROU ROKYTNICE NAD JIZEROU HARRACHOVSKÉ SKOKANSKÉ MŮSTKY HARRACHOV BOZKOVSKÉ DOLOMITOVÉ JESKYNĚ TO 20 Krkonoše - západ
...od břehů řek na vrcholky hor...
Západní Krkonoše si dodnes uchovaly svůj původní ráz. Oblast začíná od západu zvlněným kopcovitým terénem a pokračuje přes skalnaté koryto divoké řeky Jizery až po horské velikány s nadmořskou výškou vyšší než 1000 metrů na východě. Srdcem západních Krkonoš je Harrachov, vyhlášené lyžařské středisko, ale také oblíbené centrum letní a zimní rodinné rekreace. Svému tělu prokážete dobrou službu nejen pohybem, ale i nádherně čistým horským vzduchem. Výborně se tu bude cítit především ten, kdo má rád přírodní a tradiční styl života, nestrojenou a upřímnou atmosféru. Lanovky vás odtud dopraví až na vrchol Čertovy hory, odkud se otvírá překrásný výhled do širokého okolí. Na severovýchodních svazích Černé hory se nachází lyžařské vleky rozlehlého areálu Rýžoviště, na severních úbočí proslulé harrachovské skokanské můstky. Oblast protíná množství značených turistických tras, v nadmořské výšce 730 m tu objevíte i nejvýše položené golfové hřiště v České republice.

- Bozkovské dolomitové jeskyně - jediné zpřístupněné jeskyně na severu Čech a zároveň jediné tuzemské jeskyně vytvořené ve vápnitých a křemitých dolomitech. Největší podzemní jezero České republiky, krápníky zajímavých tvarů a barev.
- Harrachov - významné rekreační středisko západních Krkonoš, ideální místo pro aktivní dovolenou, turistika, horská kola, golf, bungee jumping. Lanovky a lyžařské vleky, výborné podmínky pro sjezdové i běžecké lyžování.
- Skokanské můstky v Harrachově - areál pěti skokanských můstků, závody světového poháru v letech na lyžích a mistrovství světa (1983 a 1992). Mamutí můstek K - 180 patří mezi šest největších můstků na světě.
- Harrachovská sklárna - druhá nejstarší sklárna v Čechách, založená v roce 1712. Ruční výroba foukaného, broušeného, rytého a malovaného skla, historická brusírna, výroba lustrů. Exkurze do výrobní haly i brusírny, muzeum skla.
- Hornické muzeum Harrachov - muzeum s expozicí harrachovského dobývaní rud a mineralogickou sbírkou. Prohlídka 450 m dlouhé podzemní štoly s kompletním vybavením typického rudného dolu 20. století.
- Bobová dráha Harrachov - 700 m dlouhá dráha pro kolečkové boby z kopce Hřebínek na okraj Anenského údolí. Vynikající zábava pro rodiny s dětmi, seniory i mládež.
- Mumlavský vodopád - výletní místo poblíž Harrachova na řece Mumlavě. Řeka teče přes žulové stupně, u jejich úpatí několik metrů hluboké tůně - obří hrnce, zvané též čertova oka. Turistická značka i cyklostezka, výletní restaurace.
- Jilemnice - historické jádro s typickou atmosférou horského městečka. Kolébka českého lyžování, místní Český krkonošský spolek SKI, nejstarší samostatný lyžařský spolek v českých zemích, organizuje sportovní lyžování od roku 1894.
- Krkonošské muzeum Jilemnice - expozice počátků českého lyžování, sbírka betlémů s mechanickým ozvučeným betlémem z let 1883-1913, kde 142 pohyblivých figurek vytváří 350 různých pohybů. Kolekce pohřebních cechovních štítů, Kavánova galerie.
- Riegrova cesta - turistická stezka ze Semil do Železného Brodu. Cesta na pravém břehu Jizery zčásti vylámaná ve skále, 80 m dlouhá železná visutá galerie ve výšce 6 m nad řekou. Vyhlídková místa.

Z KALENDÁŘE AKCÍ

Akce, jež končí za více než 2 dny:

UMÍSTĚNÍ

NA ÚZEMÍ TURISTICKÉ OBLASTI EVIDUJEME


Typ záznamu: Turistická oblast
AKTUALIZACE: uživatel č. 508 org. 2, 29.04.2005 v 11:31 hodin


Copyright 1998-2024 © Luděk Šorm