[Hlavní strana] [Kalendář akcí] [Kontakt] [Pro registrované]


Návrat na hlavní stranu

Budějovický Budvar, národní podnik [ Pivo ]

Doba zakladatelská
Přímým předchůdcem Budějovického Budvaru byl Český akciový pivovar, který založili v roce 1895 čeští právovárečníci (podnikatelé) a který přímo navazoval na historickou tradici vaření piva v Českých Budějovicích.
Ta sahá až do 13. století, kdy se zde pivo začalo vařit. V konkurenci s německým Měšťanským pivovarem a dvěma schwarzenbergskými pivovary v Třeboni a Protivíně vítězil Český akciový pivovar především díky vysoké kvalitě a výjimečné chuti svého piva, která byla oceněna již v roce 1896 na Průmyslově výstavě v Praze.

Světová proslulost
Již v roce 1913 byl ležák z Českého akciového pivovaru znám v zahraničí. A právě díky rozvinutému exportu byla jeho obnova po 1. světové válce dokončena velmi rychle.
V meziválečném období pivovar prošel rozsáhlou modernizací a elektrizací. V roce 1922 byla vyvrtána první artéská studně, ke které přibyla během času další. Pivovar tak získal zdroj vysoce kvalitní vody, která spoluvytváří vynikající chuťové vlastnosti originálního budějovického ležáku dodnes.
Od 20. let pivovar dobýval trhy všech kontinentů, proto si také nechal registrovat ochranné známky "Český budějovický granát", "Budweiser bier", "Budbräu" a v roce 1930 ochrannou známku "Budvar", která se stala synonymem vysoké kvality a podle, které se pivovar v roce 1936 přejmenoval na Budvar - Český akciový pivovar České Budějovice.

Poválečné roky
Během druhé světové války byl pivovar pod nacistickou správou a po jejím skončení byl znárodněn. V roce 1967 byla vyčleněna část majetku Jihočeských pivovarů, národního podniku a založen samostatný právní subjekt Budějovický Budvar, n. p. orientovaný díky tradici, cenným ochranným známkám a kvalitě piva na export. K dalšímu rozvoji jak na domácím, tak na zahraničních trzích došlo především po roce 1989, kdy se současnému managementu podařilo výstav pivovaru téměř ztrojnásobit.

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Tradice: Při výrobě originálního budějovického ležáku Budweiser Budvar používáme tradiční postupy a stavíme na znalostech a vědomostech, které nám zanechaly generace sládků.

Kvalita: Naše pivo vaříme z nejkvalitnějších surovin, žateckého chmelu, moravského sladu a vody z našich vlastních artéských studní.

Jedinečnost:Díky lahodné chuti a jedinečnému složení a charakteru vyhledávají náš ležák tisíce milovníků kvalitních piv prakticky po celém světě.

Originalita: Kdekoli na světě si koupíte Budweiser Budvar, můžete si být jisti, že byl vyroben v místě svého původu Českých Budějovicích (dříve Budweis). Proto se můžeme v rámci přístupu České republiky do Evropské unie pyšnit "ochranou podle místa původu" pro naše výrobky.

Pivovar Budějovický Budvar
Kvalita a věhlas budějovického piva, jehož historie sahá až do 13. století, vedly k tomu, že originální receptura i jeho jméno byly často předmětem napodobování a kopírování.
Pivovar Budějovický Budvar je dlouhodobě jedním z nejúspěšnějších potravinářských podniků v České republice. Téměř polovina produkce je úspěšně prodávána ve více než 60 zemích celého světa.
Novodobá historie pivovaru se datuje do roku 1967, kdy Ministerstvo zemědělství České republiky založilo národní podnik Budějovický Budvar jako přímého nástupce Českého akciového pivovaru, který vařil pivo v Českých Budějovicích již od roku 1895. Ten byl založen českými právovárečníky, kteří navázali na více než 700 let starou historii vaření piva v Českých Budějovicích (dříve Budweis).
Budějovický Budvar vlastní cenné duševní vlastnictví v podobě více než 380 ochranných známek registrovaných ve 101 zemích světa. Mezi nejznámější patří Budweiser, Budvar, Budweiser Budvar, Bud, Budějovický Budvar a Czechvar. Toto ohromné duševní bohatství souvisí s místem svého původu, městem České Budějovice, dříve Budiwoyz či Budweis.
Postupnou a cílevědomou expanzí na zahraniční trhy a posilováním prodejů doma dosáhl Budějovický Budvar pozice klíčového hráče na trhu piva nejen v České republice. Objem exportovaného výstavu řadí prémiový originální ležák Budweiser Budvar k jedné z nejexportovanějších pivních značek České republiky. V Budějovickém Budvaru, n. p., dnes pracuje přes 670 zaměstnanců.

KONTAKTNÍ ADRESA:

Budějovický Budvar, národní podnik
Karoliny Světlé 4
370 21 České Budějovice
Česko (CZ)
tel: (+420) 387 705 111
fax: (+420) 387 311 135

UMÍSTĚNÍ


Typ záznamu: Pivo
AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 05.11.2004 v 11:31 hodin


Copyright 1998-2024 © Luděk Šorm