[Hlavní strana] [Kalendář akcí] [Kontakt] [Pro registrované]


Návrat na hlavní stranu

Trasa Písečná - Bílé kameny - Jeseník [ Turistická trasa ]

Písečná - jeskyně Na Špičáku - Bílé kameny - potok Lubina - Jeseník lázně - Jeseník
Typ: pěší
Náročnost: středně náročná
Čas.náročnost: polodenní
Restaurace: Písečná (Na zámečku, jeskyně na Špičáku), Lázně Jeseník, Jeseník (hotel Morava, Staříč, Jeseník, restaurace Laguna,Sport, Labyrint)
Délka 14 km
Délka čas 4,5 hodiny
Převýšení +547 m
Snížení -499 m
Nejnižší bod 380 m
Nejvyšší bod 805 m
Příjezdové místo: Písečná, vlak, trať č. 290, autobusy Jeseník - Mikulovice a Jeseník - Ostrava, zastávka 1 km od nádraží. k jeskyni jezdí přímé autobusové linky Jeseník - Černá voda a Jeseník - Vidnava

Výchozí bod: železniční stanice Písečná
Časový rozvrh: Písečná, vlak - jeskyně Na Špičáku 1 km (1/4 hod.) - Bílé kameny 4 km (1 1/4 hod.) - potok Lubina 3 km (1 hod.) - Jitřní pramen 2 km (3/4 ho.) - Jeseník lázně 1,5 km (1/2 hod.) - Jeseník, vlak 2,5 km (3/4 hod.), celkem 14 km, 4 1/2 hodiny.

Náročnost: středně náročná trasa s výstupy na Bílé kamen, sedélko Klen a k Jitřnímu pramenu.
Nejvyšší body: Večerní pramen 805 m, Klen 735 m

Pozoruhodnosti: jeskyně Na Špičáku, Jeseník lázně - lázeňský areál, Kongresový sál, kolonáda, Jesení - radnice, vodní tvrz.

Popis trasy:
Ze železniční stanice v Písečné se dáme vpravo k železničnímu přejezdu. Zde odbočíme opět vpravo a po modře značené cestě jdeme po silnici, která vede vpravo okolo jezera vytěženého pískoviště. Asi po 500 m odbočíme vlevo na cestu k jeskyním Na Špičáku (445 m) v zalesněném kopci. Jde o mohutný skalní hřeben 260 m dlouhý A 33 m vysoký z krystalického vápence. Podzemí tvoří labyrint chodeb, z nichž je 250 m zpřístupněno dokonce i pro vozíčkáře. Jeskyně jsou prakticky bez krápníkové výzdoby, zato s neobvyklými srdčitými a vejčitými profily chodeb vymodelovanými tavnými vodami pevninského ledovce, který do této oblasti zasahoval v době ledové. Jsou nejstaršími písemně doloženými jeskyněmi v Čechách, první písemná zmínka je již z r. 1430. Jejich stěny jsou pokryty množstvím historických kreseb a nápisů, nejstarší je datován k r. 1564. Zpřístupněny byly v r. 1884. Jeskyně je otevřena od dubna do října denně kromě pondělí 9 - 16 hod., po zbytek roku je možno pro skupiny domluvit návštěvu předem telefonicky na čísle 8129 (UTO Jeseník). Po prohlídce tohoto kouzelného labyrintu pokračujeme polní cestou do lesního masívu k potoku Žlebník, od kterého začneme stoupat přes Bílé kameny (675 m) až do sedélka Klen (735 m). Odtud klesáme k potoku Lubina, který pramení pod Sokolím vrchem, a opět stoupáme pod Jehlan. U informačního místa Pod Jehlanem přejdeme na cestu (s lázeňským značením) a dostáváme se do oblasti pramenů jesenických lázní. Kolem Večerního pramene (805 m), nejvyššího bodu trasy, sestoupíme k Jitřnímu prameni a dále až k centrální orientaci u sanatoria Priessnitz. Zde je možno využít značených lázeňských okruhů k prohlídce lázní. Od centrální orientace můžeme pokračovat červeně značenou cestou až k železniční stanici Jeseník.

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.sumperk.info.cz

Typ záznamu: Turistická trasa
AKTUALIZACE: Jana Holáňová (Beskydy-Valašsko, regionální agentura CR) org. 56, 17.07.2003 v 08:11 hodin


Copyright 1998-2024 © Luděk Šorm