[Hlavní strana] [Kalendář akcí] [Kontakt] [Pro registrované]


Návrat na hlavní stranu

Mezinárodní folklorní festival ČESKÁ NÁVES - DÝŠINA 2006

Tisková zpráva
MEZINÁRODNÍ FOLKLORNÍ FESTIVAL ČESKÁ NÁVES - DÝŠINA (8.-10. 9. 2006)
Mezinárodní folklorní festival Česká náves - Dýšina
Druhý zářijový víkend opět ožije staročeská náves v Dýšině na Plzeňsku lidovou hudbou, zpěvem a tancem. Ve dnech 8.-10. září 2006 proběhne druhý ročník mezinárodního festivalu Česká náves, který navazuje na zdejší bohatou tradici lidových slavností, muzik, májů a masopustů. Dramaturgie přehlídky využívá jedinečného prostředí malé vsi: posezení pod lipami, zápraží barokních statků, či atmosféru kostelíka sv. Šimona a Judy. Na hlavní scéně se představí folklorní soubory z jihozápadních Čech, Prahy a Brna, ze zahraničí přijaly pozvání skupiny z Maďarska, Srbska a Itálie. Na Návsi bude dostatek prostoru i pro žánry, jejichž kořeny tkví v lidové hudbě (world music, folk a country).
Pořadateli festivalu jsou Obecní úřad Dýšina, Folklorní sdružení ČR, Ochotnický spolek Lucifer, Sbor dobrovolných hasičů a obyvatelé obce. Hlavními mediálními partnery jsou Český rozhlas, Mediatel-Zlaté stránky, Radio Proglas, Dětská tisková agentura a Informační server www.borovice.cz. Festival je pořádán za podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, ACR Alfa, OSA - Ochranného svazu autorského a dalších.
Z bohatého programu bych kromě přehlídkových pořadů českého a evropského folkloru rád upozornil na páteční celovečerní představení s názvem Čertovinky. Při přípravě této velmi úspěšné inscenace tanečního divadla na lidové motivy tvůrci z Vojenského uměleckého souboru Ondráš vycházeli z hudební tradice zdejšího regionu severního Plzeňska.
Sobotní nabídka začíná úsměvnou jevištní stylizací výročního a rodinného zvykosloví z Čech s názvem Narodil se dudáček, oženil se... chudáček a odpoledne pokračuje mj. rekonstrukcí svatebního obřadu z horního Chodska na zápraží statku v podání postřekovského Národopisného souboru. Diváci v roli svatebních hostů navštíví zákulisí přípravy starobylého obřadu, mohou obdivovat sváteční kroje, nebude chybět pohoštění a samozřejmě hudba a tanec.
Strom života Zuzany Lapčíkové je název sobotního podvečerního recitálu cimbalistky, výrazné osobnosti moravské word music v dýšinském kostele. Tentokrát vystoupí spolu s jazzovým kontrabasistou Josefem Fečo. Oba se představí i v nočním koncertu "tolerance (nejen hudební)" s názvem Vandrovala písnička (dále účinkují rokycanská folkjazzová formace Koukol & spol., dechový kvartet Prima vera z Třemošné, soubor historických nástrojů Gutta z Dýšiny a duo Josef Fiala - Martin Kaplan z Plzně).
Nedělní program je věnován především dětskému folkloru a našim zahraničním hostům. Vystoupí soubory Jiskřička, Mladinka a Plzeňáček z Plzně, Sluníčko z Rokycan, lidová muzika ZUŠ z Chrástu a Prácheňáček ze Strakonic.
Dýšinský festival Česká náves nabízí alternativu k velkým městským festivalům regionu jihozápadních Čech. Usilujeme o prezentaci tradiční kultury v prostředí jí nejvlastnějším, v širokém spektru barev, nálad, stylů, inscenačních prostředků, s ambicí zaujmout náročného a poučeného diváka, stejně jako náhodného posluchače, který se k lidové hudbě teprve přibližuje prostřednictvím hraničních žánrů. Přiďte "pobejt" na naší Návsi, přijměte upřímné pozvání dýšinských hostitelů a využijte příležitost pocítit zdravou sílu tradice v životě každého z nás.

Zdeněk Vejvoda
dramaturg festivalu

Kontakt:
Mgr. Václava Kuklíková
ředitelka festivalu
tel: 606 616 452
e-mail: dysina@top.cz
Mezinárodní folklorní festival Česká náves - Dýšina
Zpráva z tiskové konference k festivalu Česká náves:
2. ročník MFF Česká náves - Dýšina se blíží.
BUSportál jako mediální partner zve příznivce širokého spektra hudební nabídky na Plzeňsko 8.-10.9.2006. 11 pořadů, 16 souborů a 450 účinkujících, kteří zvýší počet dýšinských o čtvrtinu.
Plzeňanům důvěrně známý "pivovarský" koňský povoz by měl v neděli 3.9.2006 před polednem vyrazit na tradiční sousedské zvaní na trase Dýšina - Chrást - Kyšice. Samotný festival začíná v pátek 8.9. vpodvečer slavnostním zahájením za účasti folklorních souborů...
Úryvek z článku BUSportálu o festivalu:
"Česká náves v Dýšině patří k našim nejmladším festivalům. Jeho předností je návaznost na bohatou tradici,která je navíc umocněna přirozeným prostředím typické plzeňské vsi, jež se může honosit nejen bohatou lidovou architekturou, ale i entusiasmem místních občanů, kteří se obětavě podílejí na tři dny trvajícím programu včetně tradičního "zvaní". Co se regionálního zaměření týče, je akcí neznající hranic, nabízející hostům z daleké ciziny poznání specifik folkloru z celé oblasti západních Čech. Zůstává otevřena mnoha žánrům, inspirujících se folklorem, což ji zajišťuje zájem širšího publika všech věkových kategorií," , shrnuje PhDr. Marta Ulrychová, PhD. z katedry antropologie Fakulty filozofické ZČU v Plzni, která věnovala minulému festivalu velkou pozornost.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 31.08.2006 v 22:40 hodin


Copyright 1998-2024 © Luděk Šorm