[Hlavní strana] [Kalendář akcí] [Kontakt] [Pro registrované]


Návrat na hlavní stranu

Slovenský folklor v Dřevěném městečku

na Mezinárodním festivalu JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2010
6. - 8. srpna 2010, Rožnov pod Radhoštěm
O víkendu od 6. do 8. srpna 2010 budou znít ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm líbezné i temperamentní slovenské melodie. Ve stylovém prostředí Dřevěného městečka se koná XII. Mezinárodní festival slovenského folkloru v České republice JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2010, jehož hlavními pořadateli jsou Obec Slovákov v České republice, Folklorní sdružení Púčik z Brna, Folklorní sdružení České republiky, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, Jánošíkov dukát o. s., Svetové združenie Slovákov v zahraničí. Záštitu nad letošním festivalem převzali velvyslanec Slovenské republiky v České republice Jeho Excelence Peter Brňo, náměstek ministra zahraničních věcí České republiky pro evropské záležitosti Vladimír Galuška a hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.
Na festival přijede 22 folklorních souborů především z České republiky, které se věnují jevištnímu zpracování slovenských lidových písní, tanců a zvyků. Jako hosté vystoupí soubory ze Slovenska, ale také slovenské krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Rumunska, Maďarska a Chorvatska. Rovněž kolektivy, které u nás reprezentují jiné národnostní menšiny (kromě Slováků to letos budou např. Rusíni, Ukrajinci, Židi a Romové).
V pátek zahájí program ve skanzenu folklorní soubor Očovan z Očové, Drevár z Krásna nad Kysucou a mužská pěvecká skupina Suche Karki z Prešova. V sobotu dopoledne se představí všechny soubory a skupiny na rožnovském náměstí, odkud vyjde krojový průvod s tancem, zpěvem a hudbou do Valašského muzea v přírodě, kde se budou střídat na pódiu Komorního amfiteátru ve svých vystoupeních domácí a zahraniční soubory až do neděle. Atraktivnost vnese do programu jubilejní, již 10. mezinárodní klání "Mistrovství Valašského království ve stloukání másla", spojené se zábavným programem "Od buka do buka", v němž změří svoji dovednost jmenovci slavného zbojníka, Jánošíci z Čech, Moravy, Slovenska i ze světa.
Pro návštěvníky, kteří se chtějí i něčemu přiučit, je připravena malá škola hry na pastýřské hudební nástroje (na fujaru, píšťalky a koncovky bude vyučovat zkušený výrobce a muzikant Drahoš Daloš z Lehoty pri Nitre se synem) a malá škola tanců z Podpoľaní (pod pedagogickým vedením Paľa Gaža z Banské Bystrice). I na jarmarku lidových řemesel mohou zájemci nejen pozorovat opravdové mistry lidového řemesla při práci, ale třeba si i některou z činností vlastníma rukama vyzkoušet. V pátek ve 21 hodin proběhne slavnostní vernisáž výstavy "Živé kroje ve fotografii" autora Ludvíka Barana.
Festival se koná za podpory: Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Bratislava, Svetového združenia Slovákov v zahraničí, Ministerstva kultury České republiky, Ministerstva kultúry Slovenské republiky, Matice slovenské, Nadačního fondu ČEZ, Zlínského kraje, akciové společnosti Metrostav, Města Rožnov pod Radhoštěm, Valašského muzea v přírodě, Folklorního sdružení ČR a Slovenského institutu v Praze. Významnými partnery jsou také Ochranný svaz autorský Praha, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, Hasičský záchranný sbor ČR, Valašské království, Mlékárna Valašské Meziříčí, TG TISK Lanškroun, Folklórna únia na Slovensku, Národné osvetové centrum Bratislava, Klub českých turistů; mediálními partnery jsou Český rozhlas, Mediatel-Zlaté stránky, Radio Proglas, TV NOE, www.borovice.cz, Dětská tisková agentura, Literární noviny, časopis FOLKLOR, Korene - 1. slovenský časopis v ČR a On-line folklórne rádio Janko Hraško.
Součástí Mezinárodního festivalu slovenského folkloru Jánošíkov dukát je i mezinárodní projekt "V úctě k tradicím". Tento projekt byl podpořen Evropskou unií z Programu celoživotního vzdělávání, podprogramu GRUNDTVIG.
Přijměte naše pozvání do nádherného prostředí Valašského muzea v přírodě na jedinečný svátek slovenského folkloru v České republice JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2010.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: MFSF Jánošíkov dukát
Zveřejněno 05.08.2010 v 00:32 hodin


Copyright 1998-2024 © Luděk Šorm