[Hlavní strana] [Kalendář akcí] [Kontakt] [Pro registrované]


Návrat na hlavní stranu

"Byl to můj sen," říká žena, díky níž se v obcích opět paličkuje

Ženské hlasy se vždy ve středu odpoledne ozývají z budovy bývalé školy ve Slezských Rudolticích. Skupina místních obyvatelek sem míří na kurzy výtvarných technik, mezi nimiž je i paličkování.
Jeho tradice k regionu patřila až do konce druhé světové války, kdy z Osoblažska odešli Němci a s sebou odnesli i vzory tradiční osoblažské paličkované krajky.
Zástupci sdružení Královský stolec se však rozhodli, že tradici paličkování na Osoblažsku obnoví.
Podařilo se. "V současnosti probíhají kurzy paličkování ve Slezských Rudolticích, paličkuje se také v Osoblaze a Hlince," říká předsedkyně sdružení Dagmar Návratová, která má hlavní zásluhu na návratu staré tradice. "V materiálech o historii Osoblažska, které sestavil Vladimír Nejez, jsem objevila zmínku o historii a tradici osoblažského paličkování s malým podvinkem (nákresem vzoru) Pražského Jezulátka," vzpomíná Dagmar Návratová, která si řekla, že se pokusí tradici paličkování na Osoblažsku opět rozvinout. "Byl to můj důchodcovský sen," říká žena, která se v roce 2004 vydala za představiteli místních obcí jednat o obnově paličkování...
Motivy paličkovaných děl?
Kostely i kašna na náměstí O rok později se nadšencům z Osoblažska díky kontaktům v Německu podařilo vypátrat původní vzory osoblažské paličkované krajky. Skrývaly se v muzeu německých osoblažských rodáků ve městě Ansbach. "Dnes se většinou nepaličkuje podle původních vzorů, ty jsou poměrně náročné. Využíváme především vzory Hany Dubajové, která vede kurzy paličkování ve Slezských Rudolticích," říká Dagmar Návratová a dodává, že mezi nákresy vzorů jsou kostely všech obcí na Osoblažsku, ale třeba i historická kašna na náměstí v Osoblaze.
Účastnice kurzů ve Slezských Rudolticích si paličkování oblíbily. "V poslední době jsme tvořily ze šustí, ženské by ale pořád jen paličkovaly. Dokonce i panenky ze šustí mají paličkované zástěrky," říká předsedkyně sdružení, která doufá, že se tradice paličkování na Osoblažsku zachová i pro další generace. V to věří i starostka Slezských Rudoltic Martina Jalamasová, jedna z účastnic výtvarných kurzů.
"Paličkování využívám jako relax," říká starostka. Obec Slezské Rudoltice rozvoj paličkování podporuje i finančně. Uhradila peníze za pořízení technického vybavení nutného pro tuto výtvarnou techniku, platí i pořádání kurzů.
"Je skvělé, že se tradici paličkování na Osoblažsku podařilo obnovit. Pro region je to důležité," říká etnografka Ostravského muzea Markéta Palowská.
Tvorbu osoblažských paličkářek si můžete prohlédnout například od června na zámku ve Slezských Rudolticích, kde tvoří součást zdejších expozic.
Regionální mutace Mladá fronta DNES - severni Morava a Slezsko
ze dne 27. února 2010
DALŠÍ INFORMACE: Slezské Rudoltice
Zveřejněno 28.02.2010 v 18:47 hodin


Copyright 1998-2024 © Luděk Šorm