[Hlavní strana] [Kalendář akcí] [Kontakt] [Pro registrované]


Návrat na hlavní stranu

Tábor Blažené Osoblažsko se zaměřil na staré sady

Ve Slezských Rudoltlcích měli základnu účastníci tábora Blažené Osoblažsko. Na tento tábor se v minulosti sjížděli hlavně dobrovolníci, kteří usilovali o záchranu zdevastovaného pelhřimovského kostela.
Kostel už má novou střechu, a proto je čekal jiný úkol: zmapovat na Osoblažsku staré sady, ovocné aleje i jednotlivé stromy v krajině. Další změnou bylo to, že táborníci byli poprvé ubytování přímo na rudoltickém zámku, protože bývalá škoila, která byla pro předchozí ročníky táborovou základnou, právě prochází celkovou rekonstrukcí.
Na kostele v Pelhřimovech jsou dnes spíš potřební odborní řemeslníci než mladí nadšenci, proto se letos účastníci lehce pracovního tábora Blažené Osoblažsko rozdělili na skupinky, které vyrážely na kolech do okolních obcí s mapami a zápisníky. Organizátoři tábora z Hnuli
Duha Jeseníky a ze Střediska volného času (SVČ) Méda se spojili s iniciativou Ovoce k lidem, lidé do sadů i se sdružením Královský stolec, aby společně vymysleli zajímavý program.
"Připravili jsme plno soutěžía her, různé výtvarné kurzy i výlety do okolí. Jednotlivé skupinky například soutěžily o nejlepší fotku na téma ovoce a sady," představil program Radomil Novák ze SVČ Méda. "Na kúru kostela v Hrozové pak proběhla důstojná výstava výtvarných prací a fotografií, které vznikly při mapování ovocných stromů na Osoblažsku," doplnila Dagmar Návratová ze sdruženír.
žení Královský stolec. Radim Lokoč, který je jedlími z mluvčích projektu Ovoce k lidem, lide do pře
svědčen, že pnu i labornikůhmie užívat i širší i Strni nám
pomalili při sběru dat a materiálů, Skutečnosti zjištěné při terénním vyhledáváni nyní přenášíme do mapy jako podklady pra takzvané ovocná stezky. Jde nám o to zmapovat genofond starých sadu. a pal, do nich pozvat turisty i výletníky, aby mohli krajinu nejen poznávat, ale také ochutnávat," představil účel mapování ovocných stromů v okolí Rudoltic Radim Lokoč.
Táborníci měli ve Slezských Rudolticích také plno akcí, na kterých se podíleli společně s místními. Zapojili se například do zámeckého strašení. "Zámek Slezské Rudoltice se při této akci stává rájem strašidel, a pro ty, kteří se rádi boji. jsme společně s místními kamarády připravili nejedno překvapeni, hlavně v zámeckých sklepích. Musím dodat, že Slezské Rudoltice mají bezvadnou paní starostku Martinu Jalamasovou. se kterou je radost spolupracovat," dodal Radomil Novák.
Martina Jalamasová je nejen starostka, ale také výborná kuchařka. Dokázala to v soutěži nazvané Rudoltický koláč, kterou vymysleli táborníci pro všechny místní kuchařky a hospodyňky. Na táboře nesměl chybět ani přední odborník na zdravou výživu Robert Kautz, který se mimořádné staral o stravování v biokvalité. Také on rozpálil troubu, aby své originální recepty na moučníky, také on rozpálil troubu, aby své originální recepty na moučníky, dezerty, bublaniny a koláče mohl po-
Také letos přišel účastníkům tábora zahrát pražský písničkář Oldřich Janota. "Když nám tu Oldřich Janota před pár lety hrál poprvé, pršelo do kostela děravou střechou, a plno lidí si myslelo, že jsme blázni, když si myslíme, že se taková ruina ještě dá zachránit. Janotovi bylo sympatické naše přesvědčení, že nic není ztraceno a od počátku nám vyjádřil podporu," připomenul Ivo Dokoupil z Hnutí Duha Jeseníky v úvodu koncertu, který se odehrál přimo pod novou střechou pelhřimovského kostela. " Tady na Osoblažsku jakoby válka skončila teprve nedávno. Proto by si každý měl najít svůj kostel a opravit jej, tak jak to po léta dělají děti z našeho tábora. Je třeba před nimi smeknout," uzavřel Dokoupil.
Krnovské noviny REGION
ze dne 7.září 2010
DALŠÍ INFORMACE: Slezské Rudoltice
Zveřejněno 08.09.2010 v 16:28 hodin


Copyright 1998-2024 © Luděk Šorm